Zvolte si oblast:

Příklady dobré praxe

Informace o úspěšných projektech minulého i aktuálního programovacího období, zajímavých akcích a událostech.

ilustrace

Vydáno

Všechny podoby nového cirkusu ožijí v Praze a Chomutově na Cirkus BASE

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus BASE. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky. V průběhu tří týdnů se odehrají i čtyři premiéry českých novocirkusových souborů. Stožáry šapitó se vztyčí v Chomutově od 5. do 13. května a v Praze od 20. května do 2. června.

Vydáno

Poruchy příjmu potravy – centrum Anocen

Poruchy příjmu potravy jsou onemocnění, která se v populaci vyskytují stále častěji. Alarmující je zejména snižující se věková hranice nemocných a nelze opomenout ani dopad pandemie Covid-19, která výrazně přispěla ke zhoršení psychického zdraví, a to zejména u dětí.

Vydáno

Pomáhají tím, že žijí – peerská kampaň Studia 27

Co mají společného dívka trpící anorexií s mužem, jehož dobrovolná smrt kolegů z divadla uvrhne do zoufalství a nechá ho vyhořet? Kde jsou limity dobrovolné samoty a proč stojí za to nestavět se čelem jedoucímu vlaku? O tom všem hovoří šestice peerů, kteří sdíleli svůj životní příběh v kampani #PEERpomaha Studia 27.

Vydáno

Zikmundovu vilu navštívil velvyslanec Norského království

Zástupci Nadačního fondu Zikmundova vila přivítali v pondělí 9. ledna v prostorách vily velvyslance Norského království Victora Conrada Rønneberga. Při své pracovní cestě do Zlína si nejen prohlédl dům, kde žil cestovatel Miroslav Zikmund, ale rovněž se zajímal o probíhající spolupráci s norským Muzeem Kon-Tiki a aktivity realizované s přispěním Fondů EHP a Norska.

Vydáno

Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky? Rozhodně ne!

Stalo se možná až trochu nešvarem, že při zvýšené hladině CRP předpokládáme, že nám lékař hned předepíše antibiotika. Jenže zdaleka ne vždy jsou potřeba. Rozhodování, zda antibiotika indikovat či nikoliv, není vždy černobílé. Záludnosti testování CRP nám objasnila praktická lékařka MUDr. Ludmila Bezdíčková.

Vydáno

Zavedení videokonferencí v resortu justice

Jedním z nejzajímavějších a zároveň nejpřínosnějších projektů druhého období Fondů EHP a Norska v České republice byl projekt Ministerstva spravedlnosti „Zavedení videokonferencí v resortu justice“. V České republice v posledních letech probíhá digitalizace státní správy a také přímo elektronizace justice a s tím spojené zlepšování technického vybavení soudů a státních zastupitelství. Fondy EHP a Norska poskytly prostor pro možnost podpory dalších témat a kromě projektů zaměřujících se na budování kapacit přímo ve věznicích podpořily prostřednictvím Programu Justice také tento inovativní způsob komunikace v resortu spravedlnosti.

Vydáno

Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000

Při hledání dalších zajímavých projektů z minulých období Fondů EHP a Norska jsme se tentokrát zaměřili na oblast životního prostředí a vybrali jsme velmi zajímavý projekt s názvem Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000 (podpořený v rámci otevřené výzvy Programu CZ02 – Biodiverzita, monitoring a změna klimatu), který realizovala nezisková organizace Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s řadou institucí v roli partnerů z České republiky. Jednalo se v mnoha ohledech o velmi inovativní projekt efektivně propojující činnost dobrovolníků a neziskového sektoru na jedné straně se státní sférou a vědeckými pracovišti půdy akademické na straně druhé. Pojďme se tedy seznámit s projektem, který získal velmi pozitivní ohlasy jak mezi odbornou, tak laickou veřejností.

Vydáno

Příprava geneticky stabilních buněk rohovky a spojivky pro transplantace v humánní medicíně

Náhled videa - Příprava geneticky stabilních buněk rohovky a spojivky pro transplantace v humánní medicíně

Přehraj video

Spustit video

Jednou z nejvíce kontinuálně podporovaných prioritních oblastí Fondů EHP a Norska je bezesporu oblast vědy a výzkumu. Ve druhém období Fondů se stal výzkumný program co do výše svého rozpočtu jedním z největších, a mohl tak významně přispět k růstu vědecko-výzkumné spolupráce mezi vědeckými týmy a institucemi z České republiky a Norska v rámci projektů základního a aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.

Vydáno

O záchraně kostela Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku

V Ústeckém kraji se kousek od Úštěku rozkládá obec Konojedy. Tato vesnice, kde žije jen asi stovka stálých obyvatel, skrývá nečekaný architektonický a historický skvost. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se monumentálně tyčí nad obcí na skalnaté vyvýšenině. Tato barokní památka, kterou nechal vystavět jako díky za uzdravení svého syna František Karel Swéerts-Sporck v letech 1748-52, však byla odsouzena k pomalému zániku. Kostel byl totiž ve 2. polovině 20. století necitlivě využíván armádou a opakované odstřely v nedalekém kamenolomu způsobily porušení statiky. Od 80. let byl kostel vystěhován a opakovaně vykraden a postupně chátral.